25 marca 2013

Recenzja: MultiKurs.pl

MultiKurs.pl to portal internetowy, oferujący płatne kursy online aż dziewięciu języków obcych. Do przetestowania wybrałem "Profesor Klaus Intensywny kurs dla początkujących", czyli kurs języka niemieckiego od podstaw.

Pierwsza rzecz, która wyraźnie przemawia na korzyść strony to łatwa dostępność kursu, jego mobilność. Kurs, wraz ze wszystkimi lekcjami, otworzyć możemy gdzie tylko chcemy dzięki czemu nawet będąc poza domem, jeśli znajdziemy choć chwilę czasu, możemy kontynuować naukę. Wystarczy mieć tylko odpowiedni sprzęt i dostęp do internetu. Jest to dobra informacja przede wszystkim dla osób, które dużo czasu spędzają poza domem – i w pracy, i w szkole, i w autobusie mamy możliwość rozwiązywania kolejnych zadań.

Dużym plusem strony jest jej przejrzystość, organizacja lekcji i tematów oraz naprawdę ładna i profesjonalna szata graficzna. Bardzo przyjemne dla oka, łagodne kolory – biel i błękit – są świetnie dobrane i aż zachęcają do odwiedzenia strony. Interfejs kursu nie jest chaotyczny, wszystko ma swoje miejsce w estetycznej liście lekcji, która podzielona została na 3 części. W każdej znajdziemy po kilka tematów, po których do rozwiązania mamy sprawdzian umiejętności gramatycznych i językowych. Taki podział to z pewnością duży atut, gdyż dzięki temu możemy bez problemu kontrolować nasze postępy a kolejne testy obejmują mniejszy zakres materiału, więc bez kłopotu jesteśmy w stanie się przygotować i zdać na 100%.

W kursie spodobało mi się przede wszystkim to, że zadania są niesamowicie różnorodne i nie są one tylko zamknięte. W jednym temacie odnajdziemy poddziały z filmikiem, dialogiem do przesłuchania, kolejnym dialogiem – tym razem pisanym, oraz te poszerzające nasze słownictwo. Zaskakujące było dla mnie to, na jak wiele różnych sposobów utrwalamy naszą wiedzę rozwiązując kurs na stronie. Ten sam zakres słówek staramy się napisać z pamięci, połączyć z obrazkami czy przepisać ze słuchu. Jest to rodzaj zabawy, bawienie się materiałem aby przedstawić go inaczej i pomóc zapamiętać. To naprawdę mi się spodobało.

Nie można nie zwrócić uwagi na część gramatyczną w kursie. W każdej lekcji znajduje się co najmniej kilka zagadnień językowych. Każde z nich są wytłumaczone w prosty i zrozumiały sposób a tekstowi przedstawiającego zasady gramatyczne towarzyszą tabelki z odmianą czy z zaimkami. Aby mieć szansę na lepsze zrozumienie zagadnień, autorzy kursu przygotowali kilka zadań z każdego tematu, dzięki czemu możemy poćwiczyć i sprawdzić co umiemy a co nie. Mimo wszystko, uważam, że zadań gramatycznych jest zbyt mało. Liczyłem na przykład na przećwiczenie zaimków i rodzajników a zastałem tylko kilka podstawowych zdań...

Warto wspomnieć również, że w każdym poddziale mamy szansę nauczyć się przynajmniej podstaw pisania listów formalnych, nieformalnych czy biografii w języku niemieckim. W każdym przykładowym tekście mamy pogrubione ważne zwroty dzięki czemu wiemy na co zwrócić uwagę, czego się nauczyć. Zaś w drugiej części ćwiczenia sami musimy zdecydować, w które luki wstawić które słowo odpowiednie dla danej formy wypowiedzi.

Niestety, wśród tak wielu zalet, znalazły się również rzeczy, które nie przypadły mi do gustu. W trakcie rozwiązywania kursu zdarzało się, że nie rozumiałem pewnych dialogów czy wypowiedzi i nigdzie nie znalazłem opcji ich przetłumaczenia. Najbardziej było to uciążliwe w trakcie słuchania i oglądania filmików. Niestety bardzo ciężko zrozumieć mi cokolwiek po niemiecku ze słuchu i zwyczajnie nie rozumiałem wypowiedzi bohaterów. Kurs nie dał mi szansy abym zrozumiał. Co prawda, dalej są zadania które polegają na uzupełnieniu luk w tekście, próbując wychwycić ze słuchu dane słowo ale gdy zwyczajnie tego wyrazu nie znam, to go nie usłyszę lub zapiszę go źle. A z pewnością go nie zrozumiem. Dlatego też dobrym rozwiązaniem byłoby dodanie opcji polskich napisów po wcześniejszym przesłuchaniu filmiku po niemiecku – specjalnie dla tych, którzy nie zrozumieli tyle, ile by chcieli. Sądzę, że to pomogłoby w nauce.

W kursie znalazłem jeszcze jedną rzecz, która mnie zdziwiła. Mianowicie jedno z zadań przy pracy z dialogiem polega na uszeregowaniu poszczególnych zdań w takiej kolejności, jak w oryginalne. Uważam, że to ćwiczenie jest niepotrzebne, było ono dla mnie wręcz męczące i nie do końca rozumiem jaki jest jego cel. Dlaczego mam ustawiać poszczególne kwestie postaci w dobrej kolejności? Czy ma to prowadzić do tego, abym nauczył się dialogu na pamięć? Być może chodziło o kolejność danych zwrotów w rozmowie… Tak czy inaczej, zadanie nie przypadło mi do gustu.

Podsumowując, Multikurs.pl to jeden z najlepszych portali, oferujących kursy językowe online, jaki spotkałem. Atutem od razu rzucającym się w oczy jest przejrzysta i estetyczna grafika strony jak i interfejsu kursu. Zadania, które musimy rozwiązać, w bardzo ciekawy i różnorodny sposób starają się przekazać nam wiedzę a potem – co bardzo ważne – łatwo ją przyswoić. Poprzez zabawę możemy przećwiczyć umiejętności pisania, czytania oraz słuchania i rozumienia ze słuchu. W kursie – oprócz słownictwa, nie mogło zabraknąć również gramatyki, która to jest tak ważna w procesie nauki języka obcego. Oprócz tak wielu zalet, znalazły się i wady, choć jest ich naprawdę niewiele. Przede wszystkim, niektóre dialogi czy filmy nie zostały przetłumaczone na język polski co utrudnia wykonywanie zadań i zwyczajne zrozumienie treści. Dodatkowo, czuję pewien niedosyt jeśli chodzi o ćwiczenia gramatyczne. Mimo wszystko, z miłą chęcią chciałbym polecić wam kursy na MultiKurs.pl i zachęcić do rozpoczęcia z portalem nauki!


Udostępnij:

2 komentarze:

 1. zajrzę z ciekawości na stronę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oficjalnie mianuję Cię do nagrody Liebster Award !
  Oto pytania:
  1. Skąd pomysł na utworzenie bloga?
  2. Za co najbardziej doceniasz innych bloggerów?
  3. Jakiej muzyki słuchasz?
  4. Twój ulubiony film?
  5. Gdybyś mógł co byś wybrał : wycieczkę zagraniczną czy niezliczoną ilość książek wybranych przez Ciebie ? :p
  6. Ulubiony bohater książkowy i dlaczego właśnie ten?
  7.Ulubiony autor i za co go cenisz?
  8. Jadąc autobusem najczęściej...
  9. W szkole najbardziej lubię... i dlaczego?
  10. Autor z którym chciałbyś się spotkać i porozmawiać to...?
  11. Ostatnie i najważniejsze kiedy stopnieje śnieg ? :)

  OdpowiedzUsuń