31 maja 2013

Wyniki Konkursu Urodzinowego!

Witajcie wszyscy? Co u Was? Jak mija wam długi weekend? U mnie właściwie wszystko okej, mam teraz jedenaście dni wolnego z powodu przyjazdu Holendra z wymiany na cały tydzień. W ogóle nie wierzę, że już początek czerwca! Przed chwilą kończyły się ferie a tutaj proszę, już prawie wakacje. Co do moich książkowych statystyk, pojawią się jutro a są - jak na mnie - naprawdę świetne. Poza tym postaram się przeczytać dzisiaj jeszcze jedną książkę a zrecenzować inną. Pracowity dzień c:

Jeśli chodzi o konkurs. Zaskoczyliście mnie. Dziękuję wam za to! Nie sądziłem, że warto a jednak. Zgłosiło się 16 osób - dla mnie jest to rekord, dla innego może być porażką. Cieszę się z każdej nadesłanej pracy i musicie wiedzieć, że było potwornie ciężko wybrać jedną, zwycięską wypowiedź. Poziom waszych prac i niezwykłe książki, które polecaliście nie specjalnie mi pomagały c: Ale udało się. Zapoznajcie się z kryteriami i ocenami.

Co oceniałem? Przede wszystkim to, jakie książki polecaliście; czy spodobałyby mi się oraz czy wcześniej już o nich słyszałem. Zwracałem uwagę na to, w jaki sposób zostały też zaprezentowane, w jaki sposób zachęcaliście mnie do sięgnięcia po nie.

Pierwsze miejsce w Konkursie Urodzinowym, tym samym wygrywając "Strażników historii", zajmuje... Bella! Oto jej odpowiedź:
.

Antyutopia: "Delirium" Lauren Oliver
Powieść o świecie, w którym okazywanie uczuć jest zabronione, a za wypowiedzenie słowa "miłość" czeka śmierć. Książka opowiada o walce przeciw systemowi, smakowaniu zakazanego owocu oraz buncie wobec ustalonych reguł. Wzruszająca, dająca do myślenia. Dzięki niej zaczynamy doceniać nasz świat.

Przygodowa: seria o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego
Wspaniała. Tak można ją określić jednym słowem. Sapkowski posiada niesamowity warsztat pisarski, lubi bawić się czasem i narracją oraz używać gier słownych. Czytelnik towarzyszy tytułowemu Wiedźminowi Geraltowi w wędrówce po fantastycznym świecie. Poznaje go powoli, szczegółowo, dzięki barwnym opisom. Sapkowski nie dzieli bohaterów na dobrych i złych, co niestety często zdarza się w innych powieściach. W tej serii każdy ma swoje zalety, ale też wady. Nie ma postaci bezbarwnych. Książka trzyma w napięciu, do końca nie wiemy, co się wydarzy. Poza tym sama postać Geralta. Któż, po zapoznaniu się z jego przygodami, go nie pokocha?

Horror: "Milczenie owiec" Thomas Harris
Klasyka gatunku. Dużo się o tej książce mówi, powstała nawet jej ekranizacja. Polecam ją ze względu na wciągającą fabułę, mroczne tajemnice bohaterów, dopracowanie ze strony psychologicznej.

Dramat: "My, dzieci z dworca ZOO" Christiane Felscherinow
Książka o staczaniu się na same dno. Z każdą stroną czytelnik jest świadkiem uzależniania się głównej bohaterki od narkotyków. Bardzo smutna, oparta na faktach historia. Christina opowiedziała swoje życie dziennikarzom, a oni spisali jej słowa na karty powieści. Warto przeczytać, powieść odmienia poglądu i otwiera oczy na pewne sprawy."


Dlaczego? Przede wszystkim bardzo przypadły mi do gustu książki, które Bella postanowiła mi polecić. Żadnej z nich nie czytałem, natomiast o wszystkich słyszałem ale... Ani do "Wiedźmina", ani do "Milczenia owiec", ani nawet do "My, dzieci z dworca ZOO" nie byłem wcześniej przekonany. Po przeczytaniu wypowiedzi Belli mam szczerą chrapkę - przede wszystkim - na dzieła Sapkowskiego oraz na klasykę Harris'a. Kto wie, czy wkrótce nie pojawią się nawet recenzje tych książek na Extinct?

Wyróżnienie. Chciałem wyróżnić jeszcze jedną odpowiedź, która zaskoczyła mnie przede wszystkim ciekawą formą. Napisana została w formie wierszyka-rymowanki. Gratuluję Patko. Przeczytajcie zresztą sami:
.

Chcesz przeczytać coś śmiesznego?
Bierz się zaraz za Percy'ego!
Kim jest Percy? To heros młody,
W fotel Cię wcisną jego przygody!
Z potworami walczy, z misjami się zmaga
ADHD mu w tym nie pomaga.
Choć stara się bardzo do jutra przeżyć
Nie boi się wcale z bogami mierzyć.
Rzuca żarty jak asy z rękawa
Z Percym zawsze jest świetna zabawa!
A śmiechu przy tym jest co mnie miara
Pan Riordan naprawdę zna się na czarach
Bo tak czaruje i uczy i bawi,
Że najgorszy humor nawet poprawi!
Już czytałeś? Więc czytaj znów!
Bo kto się śmieje ten jest zdrów!

Czekasz aż przy lekturze łzy Ci popłyną?
Czas byś się wybrał na spacer z "Mariną"!
Od pierwszej chwili Cię oczaruje
Do tajemnicy klucz ofiaruje.
Ona pokaże Ci Barcelonę.
Razem odkryjecie jej mroczniejszą stronę.
Kilka chwil grozy razem przeżyjecie
I mogę Cię zapewnić, że przy tej kobiecie
Nudy nie zaznasz nawet przez chwilę
Jednak ostrzegam że wzruszeń tam tyle
Że tonę chusteczek zużyjesz naraz
Najlepiej kup je już, teraz, zaraz.
Bo na koniec, dobry Boże!
Łez wylejesz przy niej całe morze!
Będą płynęły niczym dwie Niagary
Temu co się stanie za nic nie dasz wiary.
I gdy nie będziesz już miał czym ryczeć,
Nie myśl, że przestaniesz o Marinie słyszeć
Bo cichy głosik znowu w Twojej głowie
Szeptem jej smutną historię opowie.
I szeptać nigdy już nie przestanie I wzruszać będzie, to jego zadanie.


Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy postanowili wziąć udział w moim konkursie. Nie byłem przekonany, czy warto go organizować, ale pozytywnie mnie zaskoczyliście i jestem pewien, że był to nieostatni konkurs w tym roku. Emaila do zwyciężczyni za chwileczkę wyślę.

Tymczasem pozdrawiam was wszystkich i do napisania jutro!
Udostępnij:

8 komentarzy: