21 stycznia 2014

Podsumowanie wyzwań 2013

Cześć! Tak jak obiecałem, notka z podsumowaniem wyzwań z roku 2013. Co prawda 2014 trwa już od jakiegoś czasu, ale podsumowanie robię dopiero teraz ze względu na to, że chciałem spróbować dokończyć wyzwanie z Kingiem, które trwało do połowy stycznia. No to zacznijmy od początku!

a) Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2013)


Akcja polegała na tym, aby przeczytać tyle książek, aby ułożone w stosik były wyższe od czytelnika. Akcja naprawdę bardzo ciekawa, choć po drodze były różne zawirowania z prowadzeniem tego wyzwania (ostatecznie tylko zainteresowani blogerzy indywidualnie sobie to wyzwanie prowadzą).

Tak, udało mi się, choć bywało przez moment, że byłem pewien, iż nie dam rady. Dosłownie w ostatnie dni grudnia przekroczyłem 172 cm, a w ostateczności doszło do 181,5 cm. Całkiem nieźle, zobaczymy jak pójdzie mi w tym roku bo oczywiście wyzwanie zdecydowałem się kontynuować.


b) 52 książek (2013)

2013 Reading Challenge

2013 Reading Challenge
Avenix has read 14 books toward his goal of 52 books.
hide

c) Czytam fantastykę (2013)

Wyzwanie w swoich zasadach dość proste, mianowicie należy po prostu przeczytać choć jedną książkę z gatunku fantastyki w miesiącu. Ja czytam w sumie prawie same fantastyczne pozycje, stąd o wyzwanie nigdy nie musiałem się martwić. A gdy podliczyłem wszystko, wyszło że pozycje fantastyczne stanowią aż 81% wszystkich przeczytanych przeze mnie książek.


d) Ferie i wakacje, czyli czas wolny (2013)

A tutaj moje własne wyzwanie na rok 2013, którego zdecydowałem się nie kontynuować w nowym roku, dlatego, iż w trakcie ferii będę uczyć się do egzaminu gimnazjalnego i nie widzę sensu narzucania sobie ilości książek - przeczytam tyle, ile dam radę. Zaś w wakacje jak zwykle jak najwięcej (może przebiję to 15 w tym roku? c:).

Oczywiście wyzwanie również spełnione, wszystko się udało.


e) Świat Stephena Kinga (2013)

Akcja trwająca do 14 stycznia 2014, a więc już zakończona. Czuję, że zapoznałem się już jako tako ze stylem pisania Kinga - teraz pozostaje mi jedynie czytać coraz ambitniejsze pozycje, coraz grubsze, analizować i skupiać się na nich. Natomiast, czy udało mi się z samym wyzwaniem? Do końca sam nie wiem XD Mieliśmy przeczytać 6 książek, przy czym do wyzwania liczyły się również ekranizacje; nie wiem tylko czy filmy mogą być zamiast książek, czy tylko dodatkowo, razem z książkami. Bo udało mi się przeczytać 4 pozycje, obejrzeć 2 filmy i zacząć trzeci, co dałoby łącznie 6 pozycji (wyzwanie spełnione), lub 4 do 6 + 2 filmy. W każdym razie, celem było poznanie Kinga i temu, myślę, podołałem.

f) Pierwsze słyszę (2013)

Celem tego wyzwanie jest sięganie po książki, których tytuły lub okładki nigdy wcześniej nie rzuciły wam się w oczy, wybieranie tych powieści, o których nigdy wcześniej nie słyszeliście. Choć wyzwanie to wciąż trwa, zdaje się, że do kwietnia, postanowiłem nie kontynuować go i zakończyć na roku 2013. W ramach wyzwania sięgnąłem łącznie po 12 pozycji, jedne bardziej z zamierzonego powodu, inne całkowicie spontanicznie. Generalnie zatem wyzwanie zaliczone.A więc jak widzicie, jest naprawdę dobrze i jestem zadowolony z roku 2013. W nowym roku wyzwań będzie mniej, chyba że w ciągu następnych miesięcy się do czegoś zgłoszę - na razie startuję tylko w czterech, z czego 3 są z poprzedniego roku. A Wam jak poszło z wyzwaniami w poprzednim roku?

Przy okazji opowiem wam historię z mojego życia. Wracam dzisiaj z biblioteki (no właśnie, zacząłem czytać "Hobbita" po angielsku", wypożyczyłem sobie polską wersję dla asekuracji, a przy okazji książkę Granta") a ponieważ mieszkam za miastem to muszę wrocławskim autobusem dojechać na przystanek swojego podmiejskiego. I oczywiście byłbym na styk gdyby wrocławski busik nie przyjechał kilka(naście) minut później :D A mróz daje się we znaki. I stój sobie na przystanku... Nienawidzę tego! Na dodatek moje podmiejskie busy jeżdżą raz na godzinę, chore ><

Przy okazji, znów zostałem nominowany do Liebster Blog Award, tym razem przez Hanię oraz Meg Sosenkę, za co bardzo dziękuję! Teraz odpowiem na pytania, najpierw od Hani.

1. Jaka jest pierwsza przeczytana przez Ciebie samodzielnie książka? Jak ją wspominasz?
Oj nie wiem. Samodzielnie, czyli jak się nauczyłem czytać, czy tak dla siebie? Jeśli to drugie, to chciałbym wspomnieć o "Ulysses Moore". Praktycznie ta seria wciągnęła mnie w świat czytania.
2. Jakie gatunki głównie czytasz? Dlaczego?
Większość książek jakie czytam, to fantastyka. Nie wiem czemu, ten gatunek najbardziej mi odpowiada, a jest takich pozycji na rynku niezwykle dużo więc mam łatwy dostęp i poczytuję. Może dlatego, że lubię oderwać się od tego świata?
3. Czy masz taką książkę, którą polecasz każdemu niezależnie od tego, kto pyta?
Chyba "Igrzyska Śmierci".
4. Czym kierujesz się kupując książkę?
Zazwyczaj mój zakup książki to przemyślana decyzja, więc przede wszystkim recenzjami przeczytanymi wcześniej, opisem oraz wyczuciem, że coś może być hitem. Jeśli robię spontaniczne zakupy to najpierw przyciąga mnie okładka, a dopiero potem opis i ewentualny szósty zmysł do książek xD
5. Czy Twoi znajomi z klasy/szkoły wiedzą o tym, że prowadzisz bloga? Jeśli tak, to co o nim myślą, a jeśli nie - dlaczego?
Niektórzy wiedzą i wszyscy mówią że blog spoko i że nieźle piszę (mam nadzieję, że to prawda XD)
6. Co sądzisz o bookcrossingu? Myślisz, że ta akcja naprawdę pomaga czy tylko daje nieuczciwym osobom okazję do zdobycia darmowej książki?
Raczej nigdy nie korzystałem z bookcrossingu. Idea jest świetna, ale w praktyce nie wypada to dobrze... Chociaż widziałem we Wrocławiu pewnego bezdomnego, który wziął książkę z budki, usiadł koło niej i zaczął ją czytać a gdy wracałem, czytał ją nadal, a przeleciał już dużo stron - wtedy poczułem ducha tej akcji; ktoś kto nie ma dostępu do kultury ma teraz szansę. Nawet jeśli nie zostawi pozycji od siebie, może jakaś go pochłonie a nawet natchnie do zmian w życiu?
7. Lubisz wydania kieszonkowe? Dlaczego?/Dlaczego nie?
Jeśli mam taką czytać, albo dostaję to spoko, wszystko mi jedno. Ale samemu kupuję większe wydania, bo jakoś tak lepiej się prezentują i łatwiej się jednak czyta.
8. Czy masz w klasie/wsród znajomych osoby czytające tyle, co Ty? Czy raczej jesteś sam(a) w swojej pasji?
Jestem sam w swojej pasji (manii), choć nie mogę powiedzieć, że nie mam znajomych którzy czytają dużo. Dla jednych 1 książka miesięcznie to duży sukces, a ja bardzo często namawiam ich na czytanie czegoś, co bardzo mi się podobało i zazwyczaj również to pochłaniają XD
9. Jakie masz postanowienie/cel na Nowy Rok?
Dostanie się do dobrego liceum (ach...)
10. Przygodę z jakiej książki chciał(a)byś przeżyć najbardziej? Dlaczego?
Omg, nie wiem ;_; Wszystkie książki są takie cudowne! Ale od zawsze i na zawsze będę marzyć o Hogwarcie.

A teraz pytania od Meg Sosenki:

1. Czego najbardziej nie tolerujesz i co najbardziej cenisz u innych osób? 
Bardzo mnie irytuje nietolerancja wobec innych, a także hejty i tym podobne. Co cenię? Kreatywność, pomysłowość, humor oraz szczerość.
2. Twoja największa pasja? 
XDD Czytanie i blogowanie.
3. Gdybyś miał wybrać trzy zapachy przypominające Ci Twój rodzinny dom lub dzieciństwo, jakie byłyby to zapachy? 
O kurde, trudne pytanie. W sumie nigdy nie skupiałem się na zapachach i w życiu nie przypomnę sobie czegoś charakterystycznego ;\
4.Czy masz jakąś rzecz z dzieciństwa, do której jesteś mocno przywiązany i do tej pory trzymasz ją jako pamiątkę? 
Niestety nie :c
5. Jakiej muzyki słuchasz? Masz jakieś ulubione utwory, wykonawców? 
Właściwie to słucham wszystkiego, najczęściej radia (zawsze rano), ale tak to lubię pop i rock. Chyba nie mam nic ulubionego. Ciągle przychodzą nowe utwory i wykonawcy, a rzeczy się nudzą (przynajmniej mi XD).
6. Masz jakieś swoje zwyczaje, rytuały, które systematycznie praktykujesz? Np. niedzielne spacery, wyjścia do kina...?
Prawie zawsze w soboty o tej samej godzinie, nawet w tym samym miejscu spotykam się ze znajomymi, ale bywa, że nie mogę ;_; A tak to rano radia zawsze słucham tego samego.
7. Wymień trzy postacie ze świata literatury lub filmu, które najbardziej się z tobą utożsamiają.
Noo sam nie wiem. Na pewno bezapelacyjnie Harry Potter - autorytet dzieciństwa :o Z kim ja tam jeszcze... W sumie mało jest postaci, z którymi się utożsamiam i często mam wrażenie, że większość tych bohaterów jest taka sama... Rzadko jacyś się wyróżniają zachowaniem, charakterem. Dlatego tylko jedną potrafię wskazać ;\ O może jeszcze z Danem z serii Marie Lu.
8. Jakie jest jedno z Twoich marzeń?
Wyjechać na stałe zagranicę.
9. Gdzie najchętniej wybrałbyś się na kilkudniowy wypad i dlaczego właśnie tam?
Chciałbym wybrać się na kilka dni do Londynu albo do NY, lub LA bo marzę o tym, aby zobaczyć te miasta i spędzić tam czas. Poza tym uwielbiam angielski!
10. Gdybyś mógł przenieść się na chwilę do jakiejś książki, jaka książka by to była?
Wybacz, że jestem taki nieoryginalny i przewidywalny, ale rzucanie czarami z różdżki to będzie moje marzenie na zawsze XD Harry Potter of course.

Nie będę nominował innych, ani wymyślał swoich pytań, ale bardzo dziękuję jeszcze raz za obie nominacje. Jest mi niezmiernie miło :D


Dobra, ja spadam. Jutro będę czytać cały dzień bo nie idę do szkoły heh. Tymczasem miłego wieczoru.
Udostępnij:

10 komentarzy:

 1. Ekranizacje, ale nie zamiast książek :) W ogóle z tego wyzwania raczej lipa wyszła :) Ale ogarnę je już niedługo, wypadałoby 'oficjalnie' zakończyć. Czytaj dalej Kinga :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okej :) Dzięki za odpowiedź c: Na pewno będę, już cztery jego pozycje, które zdążyłem przeczytać były naprawdę zajmujące. Ciekawe jak z innymi pozycjami *o*

   Usuń
 2. Pierwsze wyzwanie - podejmuję się.! <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję wszystkiego co się udało :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Och tylko pozazdrościć sukcesów w wyzwaniach ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratulacje, tyle wyzwań i wszystkie wypełnione ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję wyników w wyzwaniach ^^
  Ciekawe pytania jak i odpowiedzi ;)
  I piszesz lepiej niż nieźle :D
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nominowałam Twojego bloga do Liebster Blog Award ;)
  Zachęcam do odpowiedzenia na moje pytania: http://life-is-short-make-it-happy.blogspot.com/2014/01/liebster-blog-award-2014.html ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne wyniki:) Szczególnie jestem pod wrażeniem, jak poradziłeś sobie z wyzwaniem "czytam fantastykę". Jeżeli o mnie chodzi, to fantastyka jest gatunkiem, po który nie sięgam zbyt często, chyba że jakaś książka naprawdę zwróci moją uwagę, tak więc przeliczając powieści fantastyczne stanowiły może około 5% wszystkich przeczytanych przeze mnie książek w 2013 roku.
  Stephena Kinga nie miałam okazji czytać w poprzednim roku, chociaż miałam ochotę na Joyland. Na razie książka ta czeka na półce na swoją kolej:)
  W tym roku zgłosiłam się do kilku wyzwań czytelniczych i mam nadzieję, że pójdzie mi tak dobrze jak Tobie, chociaż ja zawsze na początku mam zapał, a później to już różnie bywa:)
  Dzięki, że odpowiedziałeś na moje pytania. Zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń