27 września 2014

Zapowiedź: "Grobowiec z ciszy" Tove Alsterdal

Tove Asterdal, uznawana za jedną z najlepszych autorek skandynawskich, powraca z wciągającym kryminałem połączonym z mroczną sagą rodzinną. Jej „Grobowiec ciszy” już dziś w księgarniach.

Katrine, mieszkająca w Londynie dziennikarka szwedzkiego radia, wraca po latach do Sztokholmu, żeby zająć się starą matką chorą na alzheimera. Odkrywa, że matka jest właścicielką starej chaty, za którą firma maklerska oferuje niezrozumiale wysoką kwotę. Katrine nic nie wie o istnieniu tego domu, ani też o przeszłości matki. Jedzie na północ być rozwiązać finansową zagadkę i odkryć rodzinną tajemnicę. W tym samym czasie dochodzi do dwóch tajemniczych, makabrycznych morderstw, jednego w Sztokholmie, drugiego w Petersburgu. Rozpoczyna się walka o pamięć, przerwanie i wielkie pieniądze.

Tove Asterdal łączy trzy główne wątki, w których ważnym motywem jest milczenie – trzy historie, które znajdą wspólne rozwiązanie w zapadłej w śniegach dziurze na dalekiej północy. Autorka snuje historię rodzinną pełną niedopowiedzeń, przedstawia pełen napięć mafijny pościg, opisuje śledztwo emerytowanego policjanta, który, pomimo stałego zagrożenia, szuka sprawiedliwości.

„Grobowiec ciszy” to sugestywny, realistyczny obraz północnych rubieży Skandynawii – egzotycznych dla przeciętnego Polaka. Żywy obraz szwedzko-fińskiego pogranicza z jego fascynującą historią (komuniści-marzyciele z lat 30. XX wieku, naziści z czasów wojny) i niemniej ciekawym dniem dzisiejszym. To także pasjonująca historia o znaczeniu więzów rodzinnych, poszukiwaniu własnej tożsamości, wierności sobie i tęsknocie za lepszym, godnym życiem.

Najnowsza i najjaśniejsza gwiazda na firmamencie szwedzkiej literatury kryminalnej.

Borås Tidning

To rewelacyjna powieść detektywistyczna, w której stara Szwecja staje twarzą w twarz z nową, dawna Rosja zderza się ze współczesną, a samotna kobieta usiłuje odnaleźć prawdę o swojej rodzinie w skomplikowanym labiryncie kłamstw i bezsilnego idealizmu.

Dagens Nyheter

Tove Alsterdal urodziła się w 1960 roku w Malmö, dorastała na północy w Lulea, obecnie mieszka w Sztokholmie. Dziennikarka, dramatopisarka i autorka scenariuszy filmowych. Debiutowała powieścią „Kobiety na plaży” (wydanie polskie: 2014), która błyskawicznie stała się bestsellerem w Szwecji i została już przetłumaczona na dziesięć języków. „Grobowiec z ciszy” powtórzył ten sukces, potwierdzając słuszność opinii, według których Tove Alsterdal jest obecnie najciekawszą
i najważniejszą szwedzką autorką powieści kryminalnych.

Lubicie skandynawskie kryminały? Muszę się przyznać, że jeszcze nie miałem okazji ich przeczytać. Dlatego też, gdy okazja sama do mnie przyszła, nie mogłem odmówić. Poprzednie dzieło autorki, jej debiut, okazało się być ogromnym sukcesem, a według opinii zagranicznych, "Grobowiec z ciszy" jest równie fenomenalny. Mam nadzieję przekonać się o tym na własnej skórze. Jak tylko przyjdzie to zabieram się do czytania! Jesteście zainteresowani? :)

Co do recenzji, wrzesień był czasem aklimatyzacji w szkole, wycieczek, pracy i zawrotu głowy, dlatego nie udało mi się nic przeczytać. Ale widzę, że sytuacja powoli się stabilizuje. Mam nadzieję, że wybaczycie mi małe potknięcie. Oby ta książka przełamała moją złą passę. Do napisania!
Udostępnij:

2 komentarze:

  1. Ja także nie miałam okazji sięgnąć jeszcze po kryminał skandynawski - jakoś nie ciągnie mnie do takich książek. Ale może kiedyś zmienię zdanie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W kryminałach dopiero zaczynam się zaczytywać, lecz ta pozycja wydaje się ogromnie kusząca :)

    OdpowiedzUsuń