22 kwietnia 2015

Recenzja: English Matters marzec/kwiecień 2015

Jestem pewien, że każdy z Was kojarzy wydawnictwo Colorful Media.  Dzięki niemu osoby zainteresowane poszerzaniem słownictwa z wybranych języków obcych w sposób atrakcyjny, przez zabawę, mają po temu znakomitą okazję. Dziś chciałbym przedstawić Wam kolejny numer English Matters. Jest to magazyn kierowany głównie do młodzieży uczącej się angielskiego na poziomie średnio-zaawansowanym. W wiosennym wydaniu na okładce dwumiesięcznika zawitał Londyn, stolica Wielkiej Brytanii, wraz z charakterystycznym czerwonym autobusem. Tym razem naszym cover story będzie London for beginners. Co oprócz tego znajdziemy w czasopiśmie?

Jak zwykle magazyn został podzielony na kilka działów. W People and Lifestyle znajdziemy interesujący artykuł o Henrym Cavill'u, który wciela się w rolę Supermana. Kilka stron dalej zamieszczony został artykuł It's in Your Blood - nie trudno domyślić się, iż jest to tekst o... krwi! Culture to dział, który może zainteresować przede wszystkim fanów kultury japońskiej, w tym mangi i anime. Autorzy magazynu pokusili się o opisanie japońskich wampirów - skąd wzięły się one w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni oraz w jakich seriach występują. Może którąś z nich znacie lub chcielibyście poznać? Jeśli lubicie średniowieczne wojny i rycerzy oraz jesteście zainteresowani przewrotną historią Anglii, na pewno z chęcią przeczytacie o Wojnie Dwóch Róż - wojnie domowej toczonej na Wyspach w drugiej połowie XV wieku. 

To jednak wciąż nie wszystko! Dochodzimy do mojego ulubionego działu - Travel. Właśnie tutaj odnajdziemy naszą cover story na temat Londynu, miasta, w którym nigdy nie byłem, a o wycieczce do którego marzę praktycznie codziennie. Tytuł artykułu to Londyn dla początkujących, jakby nie było zaliczam się do tej grupy. Spójrzmy co my tu mamy... W tekście opisane zostały najważniejsze miejsca w stolicy UK, o których każdy turysta zdecydowanie nie może zapomnieć - mówię tutaj na przykład o Trafalgar Square, The Royal Residence czy o najważniejszych placówkach muzealnych. Oprócz ważnych destynacji turystycznych, w artykule pojawiają się wskazówki, jak radzić sobie w tak dużym mieście - jak się przemieszczać czy zaoszczędzić pieniądze, aby starczyły na dłużej. Uważam to za naprawdę bardzo pomocne. Na dokładkę łapcie artykuł o polskich drogach! Robi się ciekawie.

Czy jest to dziwne, jeśli wstajesz rano i pierwsze co robisz to włączasz Snapchata, aby zobaczyć, co twoi znajomi zjedli dzisiaj na śniadanie? Czy to aż tak zaskakujące, że na wycieczkach już nie prosi się obcych ludzi o zrobienie nam zdjęcia, a robimy je sobie sami? Oczywiście, że nie! W dzisiejszych czasach robienie tak zwanych selfie jest na tyle popularne, że nikogo już nie dziwi. Czy jednak zawsze tak było? Kto jest protoplastą tego pomysłu i jaka w ogóle jest etymologia słowa selfie? Zapraszam do działu Leisure!

Dlaczego English Matters? Magazyny wydawnictwa Colorful Media recenzuję już od dłuższego czasu. Myślę, że wszystkich moich czytelników już dawno przekonałem, iż czasopisma językowe to cudowny pomysł na spędzenie wolnego czasu w sposób nie tylko pożyteczny ale też bardzo przyjemny. Oprócz tego, iż dwumiesięczniki proponują cały wachlarz interesujących artykułów, są pisane przyjaznym, ale momentami wydumanym językiem. Dużym atutem jest to, iż nie musimy sięgać co chwilę po słownik, gdyż został on dla nas specjalnie przygotowany tuż pod artykułem. Niektóre słowa mają również zapis fonetyczny, co bardzo sobie cenię. Na stronie internetowej wydawnictwa ściągnąć można dodatki do magazynu, listę słówek z całego wydania, ale także możliwe jest odsłuchanie niektórych tekstów! 

Na co jeszcze czekasz? Czas poszerzyć horyzonty i zdobyć 
jeszcze większą wiedzę z języka angielskiego!


Udostępnij:

1 komentarz: