13 sierpnia 2017

Nauka angielskiego przez naukę programowania, czyli Udacity

Bardzo dobrym sposobem na nabycie nowych umiejętności językowych jest nauka czegoś zupełnie innego w wybranym języku docelowym. Nudne podręczniki, sztuczne teksty i słuchanki, których nigdy nie usłyszymy w prawdziwym życiu? Czas z tym skończyć!

Biegłość językową osiągamy wtedy, gdy jesteśmy w stanie myśleć w danym języku. Wyrażanie samego siebie to obok komunikacji główny cel nauki języka obcego. Najlepszym sposobem, aby nabyć doświadczenie i zanurzyć się w danym języku, jest nauka nowych rzeczy.

Języki dają dostęp do zupełnie nowych treści

Angielski to obecnie lingua franca w świecie naukowym. Znajomość tego języka poszerza nasze możliwości poznawcze o materiały do nauki z całego świata. Dzięki angielskiemu możemy wybierać spośród setek profesjonalnie zaprojektowanych kursów online, milionów książek czy filmów wideo.

Google, jako firma o zasięgu globalnym, stawia duży nacisk na nowoczesną edukację. Korporacja ta udostępnia każdemu zainteresowanemu różnego rodzaju kursy internetowe, nierzadko certyfikowane. Aby otrzymać do nich dostęp, wystarczy się zarejestrować i mieć dostęp do sieci. Jednym z takich projektów jest Udacity by Google. Co powiecie na naukę programowania aplikacji mobilnych na Androida?

W tydzień nauczysz się pisać proste aplikacje

Kompletny program Udacity składa się z kilku kursów - w pierwszym poznajemy podstawowe komendy języka XML, w drugim piszemy nasze pierwsze aplikacje w języku Java i XML w programie Android Studio, w trzecim zaś dowiadujemy się, jak tworzyć bardziej złożone aplikacje. Każdy z kursów można przy odpowiednim nakładzie czasu i zapału wykonać w dwa dni. Potwierdzam - sprawdziłem.

Tworzenie aplikacji i odpalanie ich na własnym urządzeniu wciągnęło mnie tak bardzo, że nie mogłem się oderwać i dosłownie pochłaniałem lekcje w całości. Jeśli okaże się, że ty także jesteś maniakiem programowania, mimo, że - tak jak ja - nigdy nie miałeś z tym styczności, tydzień może okazać się wystarczający, aby nabyć zupełnie nowe umiejętności. Kurs daje nam jednak możliwość pracy we własnym tempie, dlatego nie przejmuj się, jeśli twój grafik jest napięty.

Nowatorska, niezwykle ciekawa forma nauki

Każda lekcja składa się z filmiku, w którym nasi instruktorzy prezentują nowy temat. Interakcje między nimi są bardzo zabawne, panuje miła atmosfera, a słuchacz jest angażowany w rozmowy nauczycieli. Niech was to jednak nie zmyli - kurs jest bardzo bogaty treściowo i z każdej lekcji wynosimy nowe umiejętności. Co najlepsze - wykorzystujemy je od razu w praktyce. Nie uczymy się na pamięć nudnych komend, nie czytamy o historii języka i nie tracimy czasu na coś, co nie jest potrzebne w procesie pisania aplikacji mobilnych.

Filmiki to moim zdaniem najlepsza metoda samodzielnej nauki - nauki programowania oraz nauki języka obcego. Instruktorzy posługują się prostym językiem, mówią wyraźnie i bardzo miło się ich słucha. Tematy tłumaczone są przejrzyście, a ich słowa często oddawane są w formie obrazków w filmiku. Dlatego też nie musicie się obawiać, że nie znacie nazw różnych nawiasów albo zwrotów matematycznych. Instruktor dokładnie pokazuje, o czym aktualnie mówi, więc automatycznie nabywamy nowe słownictwo. Sądzę, że poziom B2 w zupełności wystarczy, aby bez problemu odnaleźć się w kursie i czerpać z niego w pełni.

Co cudowne, już wkrótce zapominamy, że kurs jest anglojęzyczny. Nauka Javy i XML po angielsku zaczyna wydawać się wręcz naturalna, zważywszy na to, że wiele komend i atrybutów to skróty angielskich słów np. "int - integer" lub pełne angielskie słowa, których i tak musielibyśmy się nauczyć, ucząc się programowania po polsku np. "font", "height", "width", "weight" i wiele więcej.

Nie tylko nauka z filmików, ale także dostęp do ogromnej skarbnicy wiedzy

W kursie Udacity ważny jest także research. Już od samego początku instruktorzy uczą nas, jak korzystać z obszernej skarbnicy wiedzy, jaką jest Internet. Często jesteśmy proszeni o to, aby znaleźć komendę, o której jeszcze się nie uczyliśmy, i wykorzystać ją samodzielnie w projekcie. Dopiero w kolejnym filmiku dowiadujemy się krok po kroku, jak to zrobić.

Nie muszę mówić, że wszystkie materiały źródłowe są w języku angielskim. Instruktorzy Udacity opierają research głównie o stronę Developer Android, gdzie znajdziemy świetnie wytłumaczone wszystkie komendy, wraz z przykładami ich użycia w kodzie. Sam nierzadko wyszukiwałem nowe polecenia, aby urozmaicić swój projekt lub rozwiązać jakiś problem. Zdarzało się też, że to, czego sam się nauczyłem, pojawiało się kilka lekcji później.

Czas zmienić system edukacji w Polsce?

Edukacja w polskiej szkole jest przeciwieństwem edukacji dobrej i nowoczesnej. Zamiast uczyć, jak korzystać z niemalże nieskończonej liczby źródeł wiedzy, jak selekcjonować informacje, aby umieć odnaleźć i wykorzystać to, czego potrzebujemy, uczymy się na pamięć wszystkiego, co się da, zniechęcamy się do nauki, ostatecznie zaliczamy wszystkie wymagane egzaminy i kończymy ze szczątkową wiedzą i brakiem umiejętności.

Kursy online proponowane przez wiele firm, w tym Google, są odpowiedzią na ten problem. Samodzielna nauka we własnym tempie, odpowiadanie jedynie przed samym sobą, praktyka już od pierwszej lekcji i naprawdę szybkie rezultaty to cechy, które sprawiają, że taka forma nauki nie ma sobie równych. Wystarczy szczypta ambicji i samozaparcia, a znacznie poprawicie swoje umiejętności językowe, nauczycie się pracować z obcojęzycznymi materiałami i - co chyba najważniejsze - nauczycie się pisać aplikacje na Androida.

Kliknij, aby przejść na stronę kursu.
Udostępnij:

3 komentarze:

  1. Mam w planach uczyć się CSS że strony po angielsku, jednak po tym wpisie spróbuję, tak na próbę tej javy itp. Myślę że będzie to fajny wstęp(bo jestem zielony w IT). A to o edukacji w szkole w punkt! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobry programista bez znajomości języka angielskiego po prostu nie ma racji bytu w dzisiejszym świecie… Wiem coś o tym… Sam studiuję informatykę a swój angielski szlifuję w szkole MM English w Łomiankach https://mm-english.pl/. Biorę indywidualne lekcje. Niewątpliwą zaletą tego typu nauki jest możliwość dostosowania materiałów, tempa oraz godzin lekcji do moich potrzeb .

    OdpowiedzUsuń