Niemiecki

Niemiecki to język, z którym prawdopodobnie większość z nas miała styczność w szkole. Język, który raczej nie jest lubiany, a wręcz znienawidzony. Czemu? Niemiecki jest dość specyficzny ze swoją twardą i być może nieprzyjemną wymową, bądź co bądź skomplikowaną gramatyką oraz niesamowitymi zasadami słowotwórczymi. Niestety już jako gimnazjalista zraziłem się do tego języka, aczkolwiek wynikało to z tego, iż dokładnie w tym samym czasie rozpocząłem intensywną naukę angielskiego, stąd musiałem realizować swoje priorytety, a reszta zeszła na dalszy plan. Teraz jednak zrozumiałem, że niemiecki jest istotny i staram się naprawić swój błąd poprzez indywidualną naukę w domu. Chciałbym osiągnąć poziom, który pozwoli mi napisać maturę i, być może, Zertifikat Deutsch na poziomie co najmniej B1.

Jak się uczę niemieckiego? W szkole niestety robimy z tego języka bardzo mało, dlatego nie mam tam szansy na prawdziwy rozwój, którego bym sobie życzył. Przede wszystkim wykorzystuję kursy Fiszkoteki, gdzie wybrałem Słówka do Matury i Słówka do ZD. Oczywiście to nie wszystko. Staram się we własnym zakresie dokształcać się z gramatyki, a w przyszłości planuję także wykonywać arkusze maturalne z lat poprzednich. Korzystam także z książki Studio d A2, a wkrótce B1. Co z tego wyjdzie przekonamy się niebawem.

Jakie są moje cele?
- zdać maturę podstawową z niemieckiego
- zdać Zertifikat Deutsch
- pod koniec liceum być na poziomie około B1+; innymi słowy być w stanie posługiwać się tym językiem dość swobodnie na ograniczoną liczbę tematów
- uczyć się go systematycznie w swoim zakresie